Perfumy EDP, EDT - co to znaczy?

Perfumy EDP, EDT - co to znaczy?

Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje perfum? Zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego jeden zapach pachnie przez cały dzień, a inny jest ledwo wyczuwalny po kilku godzinach od aplikacji? Każdy miłośnik perfum powinien rozróżniać 3 popularne skróty takie jak EPD, EDT czy EDC, które znajdują się na flakonach perfum. Czym jest woda perfumowana, woda toaletowa i woda kolońska? Poznaj różnice między nimi!

Perfumy powstają z połączenia naturalnych lub syntetycznych olejków eterycznych oraz wysokogatunkowego alkoholu. A im wyższe stężenie olejków zapachowych tym kompozycja zapachowa pozostaje na dłużej na skórze.

Perfumy EDP, EDT i EDC – co to takiego?

EDP, EDT i EDC to akronimy używane jako skróty podczas klasyfikacji zapachów. Nazwy te związane są z koncentracją perfum, które znajdują się w danym flakonie.

Perfumy

Perfumy to najsilniejszy zapach, który znajdziesz w perfumeriach stacjonarnych i internetowych. Zawierają 15-30% esencji perfum, co oznacza, że można ich używać znacznie mniej, a kompozycja utrzymuje się na skórze około 6-8 godzin w zależności od rodzaju skóry.

EDP - woda perfumowana

EDP, czyli woda perfumowana wyróżnia się intensywnym aromatem i najwyższym stężeniem olejków zapachowych oraz długą trwałością. Zawiera stężenie 8-15% olejków eterycznych, jest wyczuwalna na skórze około 4-5 godzin i tańsza niż czyste perfumy. Jeśli poszukujesz wody perfumowanej, to w naszej perfumerii online dostępne są na przykład zapachy: Bottega Veneta EDP, Mugler Thierry Angel EDP czy Chanel Bleu de Chanel EDP.

EDT - woda toaletowa

EDT to woda toaletowa, czyli kompozycja zapachowa zawierająca mniejszą ilość olejków eterycznych, która jest lżejsza i mniej trwała od wody perfumowanej. Wyróżnia się około 4-8% stężenia esencji zapachowej i pozostaje na skórze około 2-4 godzin. Poszukujesz świeżej wody toaletowej idealnej dla mężczyzn niezależnie od pory roku? Wypróbuj wodę toaletową Davidoff Cool Water EDT.

EDC - woda kolońska

EDC, czyli woda kolońska – rodzaj perfum z najniższym stężeniem olejków zapachowych, który jest lekki i krócej wyczuwalny na skórze. To kompozycja idealna do używania w ciągu dnia lub w okresie letnim. Charakteryzuje się największym rozcieńczeniem zapachu i zawiera 3-5% stężenia esencji zapachowej, a na ciele pozostaje maksymalnie do 2 godzin.

Znając wszystkie powyższe skróty w nomenklaturze perfum, możesz idealnie dobrać ulubiony zapach oraz jego trwałość. A jego długość utrzymywania się na skórze teraz zależeć będzie jedynie od twoich potrzeb i preferencji.

Jakie perfumy lubisz nosić?

All comments

back to top