fb

Jak pachną perfumy z wetiwerią? Wetiweria pachnąca to gatunek trawy naturalnie rosnącej w Azji. W przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się olejek, który powstaje z jej kłącza. Jak pachnie wetiweria w perfumach? Poznaj zapachy z nutą wetiwerii.

Co to jest wetiweria?

Wetiweria to szybko rosnąca, wieloletnia trawa z rodziny Poaceae, którą wyróżniają rozłożyste kłącza. Już w starożytnych Indiach olejek wetiwerowy był składnikiem perfum oraz kadzideł. Ze względu na właściwość utrwalania jest używany do stabilizowania delikatnych lub bardziej lotnych składników perfum. Jest niezwykle ważną nutą szczególnie w męskich kompozycjach zapachowych.

Jak pachnie wetiweria?

Wetiweria to składnik perfum, który dodaje zapachom elegancji i złożoności, ze względu na połączenie ciepłych, słonych, ziemistych, skórzanych, dymnych, drzewnych i balsamicznych nut.

Perfumy z wetiwerią dla kobiet

Szyprowo-kwiatowe perfumy dla kobiet Rejoice marki Estiara skrywają w sobie wetiwerię w bazie zapachu, gdzie łączy się z mchem, wanilią i paczulą. Kompozycję tę otwiera energetyczny koktajl mandarynkowo-bergamotowy doprawiony aksamitką. Serce tych perfum tworzą jaśmin, cyklamen i piwonia.

Kolejną propozycją damskich perfum z wetiwerią jest zaliczany do kategorii kwiatowo-drzewno-piżmowych zapach Woman marki Donna Karan. Zaprojektowana przez Anne Flipo kompozycja pojawiła się w sprzedaży w 2012 roku. W górze zapachu wybrzmiewa kwiat pomarańczy, który po chwili ustępuje miejsca nutom kwiatowym oraz haitańskiej wetiwerii. Natomiast w podstawie wybrzmiewa drzewo sandałowe.

Perfumy z wetiwerią dla mężczyzn

W wydanych w 2012 roku męskich perfumach I'm Strong marki Sweet Years również znajduje się nuta wetiwerii. Kompozycję otwiera połączenie żywicy elemi z bluszczem oraz cytrusami. Pozytywnie zaskakuje kwiatowe serce z wyraźnie oznaczonym akordem lawendy. Podstawę tworzy wetiweria, cedr i paczula. W tych męskich perfumach z wetiwerią przenikają się akordy drzewne, ziemiste, kwiatowe i aromatyczne, wzmocnione paczulą.

Innym zapachem dla mężczyzn z nutą wetiwerii jest Les Cayes marki Bombay Perfumery. Kompozycja pojawiła się w sprzedaży w 2016 roku i łączy w sobie akordy cytrusowe, aromatyczne, ziemiste, korzenne i drzewne. W cytrusowej nucie głowy połączono grejpfrut, bergamotkę i cytrynę. Po chwili ustępuje ona miejsca sercu zapachu, w którym przenikają się cedr, drzewo gwajakowe oraz gałka muszkatołowa. W podstawie wybrzmiewa piżmo i szałwia muszkatołowa, wzmocnione wetiwerią.

Perfumy unisex z wetiwerią

Zaprojektowane przez Rodrigo Floresa-Roux orientalno-drzewne perfumy dla kobiet i mężczyzn Velvet Vetiver marki Dolce & Gabbana pojawiły się w sprzedaży w 2011 roku. Zapach ten łączy w sobie akordy czarnej figi, wetiwerii oraz galbanum.

Kolejną propozycją perfum unisex z wetiwerią jest Blow It Up marki Mugler. Twórcą tej aromatyczno-owocowej kompozycji, wydanej w 2019 roku, jest Christophe Raynaud. W perfumach tych wybrzmiewają nuty sorbetu, czarnej porzeczki oraz wetiwerii.

Jeśli poszukujesz perfum z wetiwerią dla kobiet i mężczyzn, warto poznać zapach Sans Merci marki Givenchy. Nowa, bo wydana w 2020 roku, kompozycja zapachowa łączy w sobie akord zielony, aromatyczny, ziemisty, drzewny i balsamiczny. Te orientalno-drzewne perfumy powstały z połączenia wetiwerii haitańskiej oraz davany.

back to top