fb
Data ważności perfum - czy perfumy mają termin przydatności?

Węch jest jednym z ludzkich zmysłów. A wiele zapachów jest ściśle powiązanych z naszymi doświadczeniami i wspomnieniami. Najwcześniejsze wzmianki o perfumach pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie używano ich w domach i świątyniach. W miarę upływu czasu kompozycje zapachowe stały się popularne na całym świecie. Ale czy perfumy mają datę przydatności do użycia?

Czy perfumy mają termin przydatności?

Choć nie psują się w takim samym sensie jak żywność, to podobnie jak stosowanie przeterminowanych kosmetyków, również przeterminowane perfumy mogą wydzielać nieprzyjemną woń, powodować podrażnienia skóry bądź reakcje alergiczne.

Co wpływa na datę ważności perfum?

Od momentu zejścia z taśmy produkcyjnej średnia data ważności perfum wynosi od 3 do 5 lat. Okres ten można przedłużyć, jeśli flakon nie był otwierany, a perfumy są przechowywane w prawidłowy sposób. Na datę ważności perfum wpływa również stężenie alkoholu, gdyż jak wiadomo kompozycje zapachowe o wyższym stężeniu alkoholu lub wody mogą szybciej zanikać w procesie parowania.

Jak sprawdzić jakość perfum - co wpływa na ich trwałość?

Jednym z najprostszych sposobów sprawdzania jakości perfum jest węch. Zapachy zawierające olejki roślinne z czasem mogą jełczeć. W przeciwieństwie do nich kompozycje perfum wypełnione olejkami eterycznymi, które stanowią popularny składnik wielu komercyjnych i naturalnych perfum, nie zawierają tłuszczu, a to pomaga przedłużyć trwałość perfum. Zepsute perfumy mogą pachnieć octem lub stężenie ich oryginalnych nut zapachowych może zostać zaburzone. Również barwa perfum może się zmienić, choć wpływa na nią również kolor flakonu oraz sposób przechowywania zapachu.

Czy można zapobiec utracie trwałości perfum?

Odpowiednie przechowywanie flakonów z perfumami pozytywnie wpływa na ich trwałość. A jednym z największych wrogów kompozycji zapachowych jest ciepło – niezależnie od tego, czy pochodzi z ogrzewania, czy na flakon bezpośrednio wpływają promienie słoneczne. Ciepło sprawia, że zapach staje się mniej wyczuwalny. Co więcej, jeśli kompozycja zapachowa znajduje się w plastikowej butelce, może ona zostać wypaczona, a w efekcie plastik może niekorzystnie wpływać na esencję zapachową.

Flakony z perfumami należy chronić przed źródłami ciepła i bezpośrednim wpływem promieni słonecznych, gdyż mogą one zmieniać ich kolor, zapach i konsystencję. Flakony z kolorowego szkła mogą być bardziej odporne na wpływ światła, jednak nadal dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie ich w ciemnym miejscu.

Przechowywanie perfum w lodówce to złe rozwiązanie

Z kolei wiele osób czytając powyższe informacje, może pomyśleć, że przechowywanie perfum w chłodniejszym miejscu takim jak lodówka, będzie idealnym rozwiązaniem, jednak również ono niekorzystnie wpłynie na zawartość flakonu. Należy utrzymywać stałą temperaturę kompozycji zapachowych, a naprzemienne ich wyjmowanie i wkładanie do lodówki sprawi, że znajdujący się w nich płyn będzie narażony na częste zmiany temperatury. Najlepszym miejscem do przechowywania flakonów z perfumami będzie zacieniona szuflada lub szafa.

Zapachy często sprzedawane są w ozdobnych opakowaniach. Coraz więcej perfumerii internetowych oferuje również możliwość zakupu perfum nalewanych, odlewanych czy rozlewanych. Jednak każda pasjonatka perfum i branży perfumeryjnej doskonale zdaje sobie sprawę, że to najgorsze z możliwych rozwiązanie. Esencja perfum nastawiona na działanie powietrza może niekorzystnie wpływać na kompozycję zapachową albo przyspieszać odparowywanie. Podczas nalewania perfum do zapachu mogą dostać się bakterie, które są kolejnym zagrożeniem dla trwałości perfum. Zadaniem oryginalnych butelek perfum z atomizerem jest ochrona zapachu przez dłuższy czas i maksymalne przedłużenie ich trwałości.

back to top