Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

Idąc do drogerii stacjonarnej lub przeglądając ofertę sklepów internetowych, możesz spotkać się z różnorodnym nazewnictwem zapachów dla kobiet i mężczyzn. Perfumy, woda toaletowa, woda perfumowana to tylko niektóre z nich. Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się również, co oznaczają skróty EDP, EDT, EDC, które często można zobaczyć na flakonikach. Zapraszamy do lektury!

Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią?

Oczywiście woda toaletowa i perfumowana różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale przede wszystkim stężeniem olejków zapachowych obecnych w tych produktach. Zawartość olejków zapachowych w wodzie perfumowanej waha się od 10% do 25%. Z tego względu wiele osób stawia właśnie na tego typu produkty, ponieważ charakteryzują się stosunkowo dużą trwałością oraz atrakcyjną ceną.

Woda toaletowa jest również często wybieranym produktem. W tym przypadku stężenie olejków zapachowych waha się w granicach od 5% do 10%. Ze względu na mniejszą zawartość olejków, wody toaletowe są mniej trwałe niż wody perfumowane. Niższe stężenie olejków przekłada się również na cenę produktu, dlatego wody toaletowe są zazwyczaj tańsze niż wody perfumowane.

W ofercie znanych i cenionych w świecie zapachów marek takich jak Versace, Yves Saint Laurent czy Chanel można znaleźć przede wszystkim wody perfumowane i toaletowe.

Woda toaletowa a perfumowana – oznaczenia

Od stężenia olejków zapachowych zależy zarówno to, jaki będzie końcowy zapach produktu, jak i to ile będzie trzymał się na skórze. Im większe stężenie olejków zapachowych w produkcie, tym większa jest jego cena. Z tego względu perfumy, które zawierają najwięcej olejków zapachowych, są najdroższe i zazwyczaj kosztują kilkaset złotych, a nawet więcej!

Skróty, jakie możesz spotkać na flakonikach i opakowaniach zapachów:

·        EDP (eau de parfum) – woda perfumowana

·        EDT (eau de toilette) – woda toaletowa

·        EDC (eau de cologne) – woda kolońska

·        EDS (eau de fraiche) – woda odświeżająca

Potocznie mianem perfum określa się wszystkie te produkty, jednak prawdziwe perfumy oznaczane są jako Parfum lub Perfume. Zazwyczaj można je znaleźć w ofercie luksusowych drogerii.

Woda toaletowa a perfumowana – co lepsze?

Na który produkt lepiej postawić, wodę toaletową czy perfumowaną? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji oraz budżetu, który chcesz przeznaczyć na nowy zapach.

Warto pamiętać o tym, że zapach wody toaletowej i wody perfumowanej o tej samej nazwie mogą się nieco różnić właśnie ze względu na stężenie olejków zapachowych. Jednak przede wszystkim różnica tkwi w trwałości tych produktów. W świecie perfum istnieje prosta zasada: im wyższe stężenie olejków zapachowych zawiera produkt, tym jego trwałość będzie większa.

Z tego względu można powiedzieć, że woda perfumowana ma charakter nieco bardziej wieczorowy. Jej intensywna i trwała kompozycja tworzy wokół Ciebie niewidzialną mgiełkę zapachową, która jest wyraźnie wyczuwalna również wśród otaczających Cię osób.

Jeżeli zależy ci na delikatnym zapachu, który nie będzie zbyt nachalny, lepiej postawić na wodę toaletową. Wody perfumowane na ciepłej skórze szybciej parują, a zapach staje się bardzo intensywny. Dla osób, które nie lubią takiego efektu, lepszym wyborem będzie właśnie woda toaletowa, szczególnie w okresie letnim.

Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej – podsumowanie

W ofercie drogerii stacjonarnych oraz internetowych możesz spotkać wiele produktów, które oznaczone są tajemniczymi skrótami, które po przeczytaniu tego tekstu nie będą stanowiły już dla Ciebie zagadki!

Klienci najczęściej decydują się na wody perfumowane oraz toaletowe. Jednak coraz większą popularnością cieszą się również perfumetki. To wszystko za sprawą atrakcyjnej ceny oraz kompaktowych rozmiarów, dzięki którym możesz zabrać swój zapach, gdziekolwiek zechcesz!

Zgoda na pliki cookie
back to top