Woda toaletowa a woda perfumowana - co jest lepsze i czym się różnią?

Woda toaletowa a woda perfumowana - co jest lepsze i czym się różnią?

Po długich poszukiwaniach w końcu wybrałaś nowe perfumy. I już niby zdecydowałaś się na ich zakup, ale widzisz, że istnieje woda perfumowana (Eau de Parfum) oraz woda toaletowa (Eau de Toilette), a Ty nie masz zielonego pojęcia, którą z nich wybrać? Okazuje się, że w ich nazwach kryje się wskazówka dotycząca intensywności zapachu. Poznaj różnice pomiędzy różnymi rodzajami zapachów i rozszyfruj te pięknie brzmiące francuskie terminy!

Woda perfumowana czy woda toaletowa – poznaj różnice między nimi

Zasadnicza różnica pomiędzy wodą toaletową i wodą perfumowaną to koncentracja olejków zapachowych. W wodzie perfumowanej znajdują się olejki zapachowe w stężeniu 10-15%, natomiast w wodzie toaletowej ich zawartość wynosi jedynie 5-10%. Fakt ten sprawia, że woda perfumowana jest zdecydowanie silniejszym i trwalszym zapachem od Eau de Toilette. Wyższe stężenie olejków eterycznych oznacza również mniejszą zawartość alkoholu w kompozycji zapachowej.

Ponieważ woda toaletowa zawiera mniej olejków zapachowych, zazwyczaj jest znacznie tańsza od wody perfumowanej. Eau de Parfum jest bardziej intensywną kompozycją, którą warto stosować bardziej oszczędnie.

Woda perfumowana a woda toaletowa – trwałość zapachu

Stężenie olejków zapachowych wpływa nie tylko na intensywność kompozycji zapachowej, ale również na jej trwałość, czyli inaczej mówiąc, długość utrzymywania się na skórze. Choć na tę cechę wpływ ma również pH naszej skóry.

W związku z tym, że woda toaletowa powstaje z mniej skoncentrowanej dawki olejków zapachowych, zwykle utrzymuje się na skórze maksymalnie kilka godzin. Pierwsza woń, którą wyczuwamy po spryskaniu skóry zapachem, to nuty głowy. Są intensywne i dominujące, jednak ze względu na zawartość alkoholu dość szybko odparowują ze skóry. Woda toaletowa świetnie sprawdzi się jako zapach na co dzień ze względu na zawartość mniej intensywnych nut.

Z kolei woda perfumowana to bardziej intensywny i dłużej wyczuwalny na skórze zapach. Kiedy nuty górne przestaną być wyczuwalne, następnie czujemy nuty serca i nuty bazy. W związku z tym jest to doskonały wybór kompozycji zapachowej na wieczór.

Różne rodzaje perfum

W perfumeriach znajdziemy różne rodzaje zapachów, wypuszczane przez domy perfumeryjne na całym świecie. Najczęściej rozróżnia się je według koncentracji esencji lub olejków aromatycznych, co w efekcie wpływa również na trwałość, intensywność i cenę kompozycji zapachowej.

Perfumy (parfum) to mocny i trwały, najbardziej skoncentrowany zapach, który zawiera 20-40% olejków zapachowych. Utrzymują się na skórze około 6-8 godzin. Niska zawartość alkoholu sprawia, że będą doskonałym wyborem dla osób z wrażliwą skórą. Najlepiej sprawdzą się na wieczór, szczególnie że należy chronić skórę zwilżoną tak mocną dawką alkoholu przed promieniowaniem słonecznym, aby nie doprowadzić do powstawania przebarwień. Duża zawartość esencji zapachowych i olejków eterycznych sprawia, że perfumy są produktem droższym i bardziej luksusowym.

Woda perfumowana (Eau de Parfum) - najpopularniejszy rodzaj perfum, który zawiera około 10-15% olejków zapachowych. To kompozycja idealna na dzień i na noc, która utrzymuje się na skórze do 5 godzin. Wiele perfum na półkach perfumerii i drogerii będzie dostępnych w wersji EDP i EDT, które różnią się nie tylko trwałością, ale również i ceną.

Woda toaletowa (Eau de Toilette) - lżejsza wersja perfum w atrakcyjnej cenie, którą wyróżnia zawartość około 5-15% olejków zapachowych. Kompozycja wyczuwalna jest na skórze maksymalnie 3 godziny. Woda toaletowa to doskonały wybór na lato, gdy nie potrzebujemy duszących i zbyt intensywnych zapachów, a jedynie odświeżających.

Woda kolońska (Eau de Cologne) - to lekki zapach dla kobiet i mężczyzn, który zawiera 2-8% olejków zapachowych i najczęściej jest wyczuwalny do około 2 godzin.

All comments

back to top