Uczulenie na perfumy - co zrobić, kiedy na szyi pojawi się alergia na perfumy?

Uczulenie na perfumy - co zrobić, kiedy na szyi pojawi się alergia na perfumy?

Czy perfumy mogą uczulać? Otóż okazuje się, że tak! Coraz więcej osób jest uczulonych na perfumy. Zawarte w nich związki zapachowe powodują kaszel, kichanie lub pokrzywkę na skórze. Mogą również prowadzić do bólu głowy, swędzenia oczu czy podrażnienia dróg oddechowych.

Co zawierają perfumy?

Alergie na perfumy są trudne do rozpoznania, ponieważ nie wszystkie składniki zapachu są znane. W przeciwieństwie do składów INCI kosmetyków receptury perfum często są uznawane za tajemnicę handlową.

Czy jesteś uczulony na perfumy? Zapachy są dodawane do tak wielu produktów – dezodorantów, kosmetyków, żywności czy środków czystości, że często trudno jest rozpoznać alergię na perfumy. Niektóre z jej typowych objawów to:

- pokrzywka
- bóle głowy
- swędzące i łzawiące oczy
- duszności
- podrażnienia skóry
- swędzenie i wysypki
- kichanie, kaszel i katar
- zawroty głowy

Uczulenie na perfumy nie oznacza, że musisz zauważyć u siebie wszystkie powyższe objawy.

Alergie na perfumy - jakie są ich objawy?

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na astmę i alergicy. Choć ukryte w perfumach nuty zapachowe nie są alergenami, to mogą powodować reakcje obronne organizmu. Perfumy mogą uczulać na dwa sposoby - w kontakcie ze skórą lub poprzez drogi oddechowe.

Które składniki perfum mogą uczulać?

Alergolodzy coraz częściej donoszą, że jedną z najpopularniejszych przyczyn wysypek skórnych jest uczulenie na zapach. Przeprowadzone badania wykazują, że u osób cierpiących na migreny silne perfumy lub intensywnie pachnące wody kolońskie mogą wywołać migrenę.

Perfumy powstają z połączenia naturalnych lub syntetycznych nut zapachowych. Wiele z nich jest bardzo niestabilnych i łatwo utlenia się podczas przechowywania, na przykład pod wpływem działania promieni słonecznych. W efekcie oddziałują na skórę jako silne alergeny czy substancje fototoksyczne.

Wśród składników perfum, które mogą powodować alergie, wymienia się: alkohol i aldehyd cynamylowy, olejek goździkowy, olejek ylang-ylang, nuty jaśminu, nuty bergamotki, nuty pelargonii, aromat konwalii, nuty mchu dębowego, olejek z limonki, olejek z róży czy olejek z tangerynki.

Uczulenie na perfumy na szyi

Jednąz coraz częstszych dolegliwości jest wysypka na szyi, karku i za uszami po aplikacji perfum. Jest to kontaktowe zapalenie skóry w postaci pokrzywki, które powstaje bezpośrednio po spryskaniu skóry zapachem lub po kontakcie z promieniami słonecznymi. Jej objawem jest zaczerwienienie i świąd skóry.

Aby maksymalnie ograniczyć uczulenie na perfumy, należy przed ich stosowaniem wykonać test alergiczny. Spryskaj wewnętrzną część nadgarstka i obserwuj przez 24 godziny. Jeśli nie pojawi się, żadna reakcja alergiczna, możesz je stosować na dekolt, czy skórę za uszami - czyli miejsca, gdzie krew szybciej pulsuje i uwalnia aromat kompozycji zapachowej przed długi czas. Natomiast w przypadku wystąpienia uczulenia na perfumy należy zaprzestać stosowania zapachu. Warto również zażyć wapno, ponieważ łagodzi objawy alergii i uczulenia, a jeśli wysypka na szyi po zastosowaniu perfum utrzymuje się dłużej, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Trudno sobie wyobrazić, że pięknie pachnące perfumy mogą powodować przykre konsekwencje w postaci uczulenia. Szczególną ostrożność przy doborze kompozycji zapachowych powinny zachować kobiety w ciąży, ze względu na fakt, że intensywniej wyczuwają nuty zapachowe i mogą być bardziej narażone na uczulenie po aplikacji perfum.

All comments

Zgoda na pliki cookie
back to top